Sławnych kobiet w dawnych czasach było jak na lekarstwo. Często mimo wspaniałych osiągnięć nie miały swojego miejsca w historii. Ich osiągnięcia przypisywano bez zmrużenia okiem mężczyznom. Wydawałoby się, że w obecnych czasach jest lepiej, ale dotyczy to tylko demokratycznych krajów. Niestety cały czas na świecie obecna jest dyskryminacja kobiet. Trwa od zawsze. W każdej kulturze.
W takim razie od razu nasuwa się pytanie: Czy obchodzić w szkole Dzień Kobiet? Starszym ten dzień kojarzy się z komunistycznym świętem, goździkiem i rajstopami. Może warto przypominać, że jeszcze na świecie jest wiele miejsc, gdzie nie tylko kobiety są dyskryminowane, ale też nie czują się bezpiecznie.
Tak było od wieków. Mężczyźni nie pozwalali kobietom brać udziału w życiu politycznym, nie dopuszczali kobiet nie tylko do stanowisk urzędniczych, ale także bronili dostępu do nauki.
Większość wykształconych ludzi w Polsce słyszała o Marii Skłodowskiej-Curie, ale niestety jest wiele tysięcy kobiet-naukowców, których nazwiska pamiętają tylko nieliczni, a nawet takie, których nazwiska zostały celowo zapomniane.
Maria Skłodowska-Curie wyjechała z Polski, bo chciała studiować. W tych czasach w Polsce jeszcze nie było to możliwe. Ziemie polskie były pod zaborami. Czy uwierzycie, że pierwsze kobiety mogły zapisać się na Uniwersytet Jagielloński dopiero w 1894 roku, a na Uniwersytecie Warszawskim studiowanie żeńskich studentek było możliwe dopiero od 1915 roku?
Myślę więc, że warto na nowo wprowadzić Dzień Kobiet do szkół, aby porozmawiać o sławnych kobietach – naukowcach, politykach, sportowcach, a nawet aktorkach czy piosenkarkach.
Jak przeprowadzić lekcję na temat sławnych kobiet, aby lekcja nie była nudna?
Odpowiedź jest prosta – wykorzystajmy programy i aplikacje multimedialne. Możemy przeprowadzić teleturnieje, nagrywać biografie czy filmy na temat sławnych kobiet.
Na początek musimy oczywiście wybrać dziedzinę, z jakiej chcemy poznać sławne kobiety np. nauka, sport, muzyka. W młodszych klasach wybierzemy raczej Polki, ale w starszych możemy trochę poszperać i wyciągnąć na światło dzienne nazwiska kobiet zasłużonych dla ludzkości.
Odgadnij nazwiska sławnych kobiet
Proponuję wykorzystać generator Classtools >> https://www.classtools.net/z-a/index.php
Gra ma postać popularnego teleturnieju „Koło fortuny”, ale z jego końcowej części. Kolejno wyświetlają się litery od końca alfabetu. W każdej chwili możemy zatrzymać grę i podać prawidłowe hasło.
Przygotowanie teleturnieju polega na wpisaniu nazwisk sławnych kobiet jedno pod drugim. Klikamy CREATE i gotowe. Nie zapomnijmy o tytule.
Przykładowy teleturniej ze sławnymi kobietami >> https://www.classtools.net/z-a/202002_-2Ccjkk
Sławne kobiety z przykładowej gry:
- Maria Skłodowska-Curie
- Irena Sendlerowa
- Wisława Szymborska
- Olga Tokarczuk
- Maria Konopnicka
- Justyna Kowalczyk
- Agnieszka Radwańska
- Edyta Górniak
- Wanda Chotomska
- Joanna Kulmowa
Sławne kobiety – zabawa w skojarzenia
Ponownie wykorzystujemy generator Classtools >> https://www.classtools.net/z-a/index.php
Tym razem gra będzie trudniejsza, ponieważ trzeba będzie odgadnąć nazwisko sławnej kobiety po podanych wskazówkach np. rad, polon, kobieta, Na jagody, Nasza szkapa, O Janku Wędrowniczku, Dzieci Pana Astronoma, Tere-fere, Panna Kreseczka. Pamiętajmy, ze każda linia to nowa runda (nazwisko).
Jeśli chcemy, by na koniec wyświetlała się poprawna odpowiedź, musimy dodać znak „=” i dopiero podać poprawną odpowiedź.
Jeśli w nazwisku są polskie litery np. ł, ą, ę, wówczas od razu wyświetlają się odkryte na planszy.
Zabawa „Sławne kobiety o sobie”
W tym ćwiczeniu możemy wykorzystać aplikację na telefon (tablet) >> ChatterPix Kids
lub program komputerowy >> Blabberize.
Są to aplikacje, w których rysujemy usta na zdjęciach, a następnie nagrywamy głos. Przy odtwarzaniu buzia otwiera się sprawiając wrażenie, że zdjęcie ożywa.
Do naszych Blabberizów możemy wykorzystać zdjęcia albo narysować własne portrety. Teraz wystarczy wypowiedzieć się w imieniu znanych kobiet np.
Maria Skłodowska
Urodziłam się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Od dziecka pasjonowałam się nauką, dlatego studiowałam matematykę i fizykę na Sorbonie w Paryżu. Moja kariera naukowa nie była łatwa, bo w moich czasach kobiety nie miały takich możliwości jak mężczyźni. Mimo to udało mi się otrzymać dwukrotnie nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i chemii.
Przykładowy Blabberize z Marią Skłodowską-Curie w roli głównej >> http://blabberize.com/view/id/1921266
Maria Konopnicka
Urodziłam się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Pisałam nie tylko wiersze, lecz i poematy, nowele i opowiadania. Na pewno znacie moje książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „O Janku Wędrowniczku” czy na „Na jagody”.
Aglaonike
Nazywam się Aglaonike. Żyłam w czasach starożytnych, kiedy znawców astronomii uważano za czarodziejów. Przypisywano mi władzę nad księżycem, któremu miałam rzekomo „rozkazywać by zniknął”, a to było po prostu zaćmienie. Możecie mnie uważać za prekursorkę badań kosmicznych.
Programistki ENIAC-a
Nazywano nas operatorkami, ale tak naprawdę byłyśmy programistkami. To my postawiłyśmy na nogi pierwszy komputer, który potrafił obliczać balistykę, tworzył prognozy pogody, pomagał w obliczeniach dotyczących broni jądrowej, projektowania tuneli aerodynamicznych, czy w badaniach promieniowania kosmicznego.
Na koniec można przygotować pracę plastyczną z okazji Dnia Kobiet. Opis znajdziesz na stronie >> Kwiaty-praca plastyczna z okazji Dnia Kobiet.
Życzę udanej zabawy!
Pozdrawiam
Anna Albrecht