Factile to aplikacja umożliwiająca przeprowadzanie quizów w formie popularnego kiedyś w Polsce teleturnieju „Va Banque”. Tak naprawdę pierwowzorem był amerykański teleturniej „Jeopardy”. Jednakże tutaj pytania są pytaniami, a odpowiedzi są odpowiedziami, a nie na odwrót jak w pierwowzorze.
Darmowa wersja Factile nie pozwala na dodawanie wideo, dźwięków ani obrazów, a uczestnicy nie mogą „wejść” z własnych urządzeń. Poza tym możemy stworzyć tylko trzy gry dla maksymalnie pięciu zespołów. Mamy także dostęp do biblioteki gotowych gier, ale raczej w wersji anglojęzycznej, ponieważ nie jest to popularny program w Polsce.
Gra musi odbywać się na żywo w jednym pomieszczeniu, a prowadzący musi czuwać nad przebiegiem gry i pilnować prawidłowych odpowiedzi oraz punktacji.
Jeżeli jest tyle minusów wersji darmowej, to dlaczego proponuję ten program? Nasze quizy wzbudzają wśród uczniów wiele emocji, mają niebanalną oprawę graficzną, a co najważniejsze, możemy stopniować trudność naszych pytań i dzielić je na kategorie.
Wersja płatna jest oczywiście bardziej rozbudowana. W każdej grze może brać udział do 50 drużyn (lub pojedynczych graczy). Uczniowie mogą dzwonić (tzw. brzęczyk) przez urządzenie mobilne lub laptopa. To wspaniała opcja, zwłaszcza w zdalnym nauczaniu. Odpowiedzi można wpisywać, dzięki czemu punktacja jest automatycznie śledzona. Quiz można również z łatwością zamienić na fiszki, coraz częściej wykorzystywane w polskiej edukacji. Istnieje również opcja wielokrotnego wyboru. Wartość punktów podwaja się w drugiej rundzie gry, a ostatnia runda to krótka pisemna odpowiedź, podobnie jak w Final Jeopardy.
Wersja PRO jest również zintegrowana z Classroom.
Jak utworzyć grę w Factile?
Zaczynamy oczywiście od założenia konta na: https://www.playfactile.com/ Następnie klikamy przycisk NEW GAME. Pojawi się wyskakujące okienko, w którym wprowadzamy unikalny, wybrany przez nas, adres URL i tytuł gry. Ten adres URL pomoże w zidentyfikowaniu quizu, poza tym możemy udostępnić link innym osobom. Jeśli nie zależy nam na konkretnych słowach, można użyć przycisku „ AUTOGEN ”, aby wygenerować adres URL .
Po utworzeniu gry zostaniemy przekierowani na naszą planszę Factile. Na tej tablicy zobaczymy puste kategorie i kafelki. Zaczynamy od dodawania kategorii oraz pytań i odpowiedzi na kafelkach według kategorii.
Maksymalna liczba kategorii na grę wynosi sześć. Jeśli jednak nie chcemy używać wszystkich kategorii, pozostawiamy je puste, a nie będą wyświetlane podczas gry. Wszelkie niewykorzystane kafelki w aktywnej kategorii będą wyszarzone. Natomiast aktywne kategorie muszą być nazwane. Możemy przesuwać je po planszy używając strzałek na dole kolumn.
Na kolejnych polach planszy musimy wprowadzić pytanie i odpowiedź, aby kafelek wyświetlał się w trakcie gry. Kiedy pytanie i odpowiedź zostaną pomyślnie wprowadzone na kafelku, wartość punktów na planszy zmieni się na żółtą (pole może również pozostać puste).
Jak dodać pytanie i odpowiedź do kafelka?
1. Klikamy pusty kafelek.
2. Wprowadzamy pytanie i odpowiedź w wyskakującym okienku.
3. Zapisujemy SAVE lub przechodzimy strzałkami na kole do kolejnego pytania (kafelka). W prawym dolnym rogu mamy podgląd, który kafelek wybraliśmy.
Gra jest już gotowa. Można ewentualnie dodać finałowe pytanie, czyli Final Factile. I chociaż nie jest to konieczne, wprowadza dodatkowy element rywalizacji.
Klikamy przycisk „Final Factile”, wpisujemy swoje pytanie i odpowiedź, a następnie zatwierdzamy „Zapisz”.
Jak przystąpić do gry?
Klikamy PLAY NOW, potem NO (w darmowej wersji nie mamy wyjścia).
Teraz możemy wybrać awatary samodzielnie lub zdać się na los.
Sprawdzamy zasady gry i klikamy START GAME.
Po rozpoczęciu zabawy poszczególni gracze mogą wybrać pytanie o określonym stopniu trudności np. za 500$ lub 300$, podają odpowiedź, a prowadzący zatwierdza poprawną odpowiedź zielonym znaczkiem lub błędną – czerwonym.
Gra jest naprawdę emocjonująca. Towarzyszą jej dźwięki, które dodatkowo podgrzewają atmosferę. Zachęcam do wypróbowania Factile na przykładzie stworzonej przeze mnie gry >> Ortograficzne potyczki <<.
Zobacz także, jakie inne teleturnieje możemy wykorzystać w edukacji >> Sprawdzam.
Pozdrawiam
Anna Albrecht