Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że założenie własnej strony w internecie przestało być większym problemem i nie wymaga zdolności programistycznych. Nie musimy też ponosić żadnych kosztów, ponieważ mamy wiele darmowych rozwiązań, które na początek w zupełności wystarczą. Jeżeli tylko mamy chęć dzielenia się swoją wiedzą, przemyśleniami czy kreatywnymi pomysłami, w ciągu kilku minut możemy stać się posiadaczem własnego edukacyjnego bloga.
Od czego zacząć prowadzenie edukacyjnego bloga?
Krok 1. : Koncepcja edukacyjnego bloga
Teraz pora się zastanowić, jakie treści chcemy umieszczać na blogu. Jeżeli jesteś nauczycielem, masz naprawdę sporo możliwości:
- dzielisz się z innymi nauczycielami swoimi pomysłami na ciekawe lekcje,
- dzielisz się z rodzicami swoimi przemyśleniami na temat wychowania,
- publikujesz pomysły na prace plastyczne,
- pokazujesz, jak wykorzystywać na lekcjach środki techniczne (komputer, tablet, tablica interaktywna),
- prowadzisz stronę swojej klasy itd.
Tak naprawdę, masz możliwość tworzenia kilku stron na swoim edukacyjnym blogu, możesz więc ująć nawet wszystkie możliwości.
Musisz sobie jednak odpowiedzieć na trzy pytania:
O czym będzie mój blog?
Dla kogo jest mój edukacyjny blog?
Jaki jest cel jego istnienia?
Po odpowiedzi na te pytania, przechodzimy do wyboru nazwy edukacyjnego bloga.
Krok 2. : Wybór nazwy edukacyjnego bloga
Wbrew pozorom, to najtrudniejszy krok, ponieważ nazwa nie powinna być przypadkowym zlepkiem liter.
- Nazwa powinna łączyć się z koncepcją bloga. Fajnie, gdy od razu wskazuje czytelnikowi, jakie treści może tam znaleźć.
- Unikajmy nazwy, która zawiera litery z ogonkami i znakami diakrytycznymi, ale jednocześnie niech będzie polskojęzyczna.
Wyobraźmy sobie, że blog jest edukacyjno – muzyczny o nazwie „Śpiewające wiewióreczki”. Jak będzie wyglądał adres internetowy takiej strony? – spiewiajacewiewioreczki.blogspot.pl. Trochę mało czytelnie, nieprawdaż? - Nazwa naszego edukacyjnego bloga nie może też być zbyt długa. Optymalna długość to 5 – 25 znaków. Na pewno damy radę utworzyć wpadający w ucho slogan złożony z kilkunastu liter.
- Powinna budzić pozytywne skojarzenia i ładnie brzmieć dla ucha.
- Niech będzie prosta i łatwa do zapamiętania, więc raczej nie stosuj myślników w nazwie.
Na koniec sprawdź, czy ktoś inny nie wpadł już na taką nazwę, bo jeśli tak, to poszukiwanie musisz zacząć od nowa. 🙂
Krok 3. : Wybór platformy do założenia edukacyjnego bloga
Na początek musimy się zastanowić, czy chcemy tylko popróbować swoich sił, czy też jesteśmy zdeterminowani i od razu rzucamy się na głęboką wodę. Od tego zależy wybór platformy, na której chcemy założyć bloga. jeżeli chcemy mieć swój adres internetowy z końcówką .pl, musimy się liczyć z kosztami wykupu domeny i hostingu.
Na początek proponuję więc prowadzenie bloga na Blogspocie lub WordPressie, chociaż nie są to jedyne darmowe możliwości.
Czym różnią się te dwie platformy? Dla przeciętnego początkującego blogera nie ma właściwie większych różnic, bo prowadzenie bloga jest w obydwu przypadkach intuicyjne. Trzeba tylko pamiętać, że na darmowych platformach niestety nie jesteśmy właścicielami bloga, a nasze adresy internetowe mają końcówkę usługodawcy.
Mój adres na Bloggerze wyglądałby:
www.szkolneinspiracje.blogspot.com
a na WordPress:
www.szkolneinspiracje.wordpress.com
Dopiero po wykupieniu domeny i hostingu, mój adres internetowy to:
www.szkolneinspiracje.pl
Na blogerze możemy wykupić samą domenę i wówczas również mamy adres z końcówką pl. Niestety nie jesteśmy właścicielami bloga i jeżeli nasze treści zostaną uznane za niewłaściwe, może zniknąć z sieci.
Jeżeli nigdy nie prowadziliśmy strony internetowej, polecam mimo wszystko darmowe platformy. Natomiast, gdy nabierzemy trochę doświadczenia, przejście na własną domenę i hosting staje się sensowne. Mamy wówczas na pewno większe możliwości w projektowanie strony, ale również w instalowaniu wielu pomocnych wtyczek.
Pozdrawiam
Świetna zachęta dla tych wszystkich, którzy mają pomysł na edukacyjnego bloga, a nie wiedzą, jak zacząć.
Bardzo bym chciała, żeby większa liczba nauczycieli dzieliła się swoimi edukacyjnymi pomysłami. 🙂
Co do adresu bloga to jest jeszcze opcja wykupienia domeny i podpięcia pod darmowy hosting np. na bloggerze 🙂 sama długo korzystałam z tego rozwiązania
Rzeczywiście, słyszałam o takim rozwiązaniu, ale nie wypróbowałam. Dzięki za podpowiedź. 🙂
Zwięźle i treściwie. I słusznie. Nie jest to zupełnie moja branża, ale porady są na tyle uniwersalne, że nie tylko do edukacyjnego bloga można je odnieść.
Taką mam nadzieję. 🙂
Króciutki przejrzysty poradnik, który na pewno pomoże osobom, które chcą założyć edukacyjnego bloga. A może też zainspiruje tych, którzy dotąd o tym nie myśleli? 😀 Oby to drugie zdarzało się nawet częściej niż to pierwsze 😀
Będzie ciąg dalszy. 🙂 Zauważyłam, że długie instrukcje zniechęcają. 🙂
Krótko, zwięźle i na temat 🙂
Przystępne vademecum! 🙂 A skąd pomysł na tego bloga? 🙂
Jeśli ma się trzydziestoletni staż pracy, to chciałoby się zostawić cząstkę swoich doświadczeń i przemyśleń następcom. 🙂
Bardzo przydatne informacje. 😉
Świetne rady 🙂 Z pewnością nie jedna osoba z nich skorzysta 🙂