Czy istnieją proste i skuteczne sposoby na naukę tabliczki mnożenia?
Tabliczka mnożenia wielu ludziom kojarzy się z ciężarem, trudem, frustracją. Dlaczego? Bo od pokoleń straszy się dzieci:
„Zobaczysz, jak przyjdzie ci się uczyć tabliczki mnożenia… To już nie będzie takie proste!”
A przecież to od nas nauczycieli i rodziców zależy, czy poznawanie tabliczki mnożenia będzie lekkie jak piórko, czy wchodzenie na kolejne stopnie będzie łatwe i przyjemne, czy też będziemy się wspinać noga za nogą.
Nauka tabliczki mnożenia może się stać wspaniałą przygodą, ale jak ją zapamiętać i nie zapomnieć?
Po pierwsze ważna jest motywacja i nastawienie do nauki. Niedopuszczalne jest straszenie i zniechęcanie już na początku. Jeżeli dziecko zobaczy, że tabliczka mnożenia przydaje się w życiu codziennym, a i nauka będzie przebiegała w ciekawy sposób, to chętniej podejmie trud uczenia się. Zainteresowanie uruchamia uwagę i rozbudza emocje.
Po drugie pamiętaj o warunkach uczenia się i o naszym samopoczuciu. Czy jest cicho, spokojnie, czy nie ma żadnych „rozpraszaczy”. Pamiętaj, że otwartość i optymizm są „przyjacielem” uwagi, a stres i przygnębienie obniżają skuteczność zapamiętywania.
Po trzecie nie zapominaj o odpowiedniej diecie, odpowiedniej ilości snu i ruchu na świeżym powietrzu. W zdrowym ciele zdrowy… umysł! Dbaj też o zaopatrzenie w wodę – mózg potrzebuje dużo wody, żeby jego obwody „elektryczne” mogły prawidłowo funkcjonować. Rób przerwy na „rozprostowanie kości”, ponieważ mózg potrzebuje mnóstwa natlenionej krwi, żeby dobrze pracować. Tylko wstanie z krzesła uwalnia jej dodatkowe 20%.
Jeżeli już nauczysz się dbać o swój mózg, możesz zacząć stosować techniki pamięciowe, czyli mnemotechniki, które ułatwią ci zapamiętywanie. Jakie techniki mogą najbardziej przydać się w nauce tabliczki mnożenia? Przede wszystkim trzeba najpierw taką technikę trzeba bardzo dobrze poznać i chociaż jest ich wiele, nie każda przydaje się w nauce tabliczki mnożenia.
Jeśli już dziecko pozna tabliczkę mnożenia, trzeba pamiętać o jej utrwalaniu. Stosujemy różnorodne ćwiczenia, gry i zabawy. Wykorzystaj kostki, klocki, karty, rzutki, domino, geoplany, packi na muchy i co ci tylko przyjdzie do głowy. Warto, aby nauka wywoływała emocje, wtedy możemy mieć pewność, że utrwalimy tabliczkę mnożenia i już dziecko jej nie zapomni.
Bardzo przydatne w nauce tabliczki mnożenia są gry i ćwiczenia multimedialne np. wykonane w Genially >> SPRAWDŹ lub w Wordwall.
Warto wykorzystywać również gry na kartce papieru i grać w parach lub w grupach.
Pobierz bezpłatnie grę z tabliczką mnożenia – POBIERAM
Sprawdź „Jak oswoić tabliczkę mnożenia i nauczyć się dzielenia?” – KLIK
Pozdrawiam
Anna Albrecht