Zwierzęta zapadające w sen zimowy, to jeden z tematów numer jeden w edukacji wczesnoszkolnej. Mimo, że to tak często poruszany temat, zawsze znajdzie się dziecko, które jest przekonane, że zając lub sarna zasypiają na zimę.
Warto pokusić się o takie przedstawienie zagadnienia, aby zapadło dzieciom w pamięć.
Proponuję przygotowanie prezentacji w formie komiksu. Najprościej będzie wykorzystać program Toony Tool. Szczegółowy opis opcji programu znajdziesz w artykule >> Jak tworzyć komiksy dla dzieci ze zdjęć?
Zwierzęta, które zapadają w sen zimowy – komiks
Na początek szukamy zdjęć zwierząt, które zasypiają na zimę np. z darmowego banku zdjęć Pixaby.
Następnie otwieramy program TonyTool i wybieramy za tło poszczególne zdjęcia pobrane z komputera >> Backgrounds >> Browse.
Kolejny krok to dodanie komiksowych postaci >> Characters, które możemy dowolnie przesuwać, powiększać i zmniejszać. Wklejamy również komiksowe dymki, które mamy do wyboru w zakładce >> Bubbles. Klikając dwukrotnie na dymek, możemy wpisać dowolny tekst oraz zmienić czcionkę, czy wybrać kolor napisu.
Możemy też podpisać zdjęcie wybierając opcję Meme text.
Tekst komiksu możemy układać z dziećmi, prezentując kolejne zdjęcia na tablicy multimedialnej. Dzieci mogą taką historyjkę o zwierzętach zapadających w sen zimowy przygotować też przy okazji zajęć komputerowych.
A oto moje propozycje prezentacji zwierząt:
Jak Wam się podoba takie kreatywne podejście do tematu?
Pozdrawiam
Uwielbiam wszelkie kreatywne formy przekazywania wiedzy <3
Ciekawe, czy pomoże dzieciom w zapamiętaniu. 🙂
Świetny sposób na ciekawą lekcję! 🙂
Fajny sposób na przekazywanie wiedzy 🙂 Mam dzisiaj mały kryzys energetyczny i idea sny zimowego jest mi bardzo bliska
Czasami przydałoby się parę dni hibernacji. Można pozazdrościć niedźwiadkom i borsukom. 🙂
kreatywnosc nie zna granic 😉 brawo ;0
Bardzo dziękuję. 🙂
Super pomysł! Na pewno trafia do dzieci łatwiej niż sucha czytanka. Brawo za wysiłek i super efekt!
Dziękuję. Tworzenie komiksów to naprawdę świetna zabawa. 🙂
U nas w domu właśnie najciekawsze książeczki to takie, które angażują dziecko. Czyli zawierają obrazki, pozwalają dziecku również opowiedzieć, co widzi. I działają też książeczki z okienkami! Może taki komiks przedstawiać na ekranie multimedialnym albo na ścianie wyświetlić rzutnikiem i zrobić element „zaskoczenia”? Czyli odkrywać po kolei jakąś część obrazka?
Można. Kreatywność nie zna granic. 🙂 Do odkrywania kolejnych części obrazka (złożonych z puzzli) stosuję jednak Aplikację Learning Apps. Tutaj niestety trzeba tworzyć oddzielną prezentację.