Start młodego nauczyciela w klasie pierwszej nie jest usłany różami. Zazwyczaj jest rzucany na głęboką wodę i ma niewiele czasu, aby przygotować się do nowej roli, a oczekiwania są takie same, jak w stosunku do doświadczonych nauczycieli. Przecież sami będą musieli prowadzić zajęcia, współpracować z rodzicami i prowadzić dokumentację szkolną.
Od czego powinien zacząć nauczyciel klasy pierwszej?
Poznaj budynek szkolny
Zrób to jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Sprawdź, gdzie mają gabinety: pedagog, psycholog, logopeda, gdzie jest świetlica, stołówka, szatnia, biblioteka i sala gimnastyczna, bo mogą o to zapytać rodzice nauczyciela klasy pierwszej.
Przywitaj się z pracownikami szkoły
Nauczycieli poznasz na pierwszej radzie pedagogicznej, ale warto również przedstawić się i przywitać się z administracją i obsługą szkoły – panią sekretarką, pielęgniarką, szatniarką czy panem konserwatorem. Dobre stosunki z tymi osobami mogą zaprocentować w przyszłości. W szczególny sposób zapamiętaj swojego opiekuna stażu. Zanotuj sobie imię i nazwisko, bo to właśnie do tej osoby, możesz w pierwszej kolejności zwracać się o pomoc.
Zapoznaj się z podstawowymi dokumentami
- podstawą programową,
- programem nauczania
- statutem szkoły
- planem rozwoju szkoły
- szkolnym programem wychowawczo-profilaktycznym
- wewnątrzszkolnym systemem oceniania
- z regulaminami i procedurami obowiązującymi w szkole ( w każdej szkole wygląda to trochę inaczej) np. z regulaminem Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego, wycieczek szkolnych, Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli itp.
Zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi dokumentacji szkolnej
Dokumentacja nauczyciela klasy pierwszej jest taka sama jak pozostałych nauczycieli, nie mniej jednak doświadczeni nauczyciele bazują na materiałach z lat poprzednich. Ty musisz sobie stworzyć własny wzór. Dowiedz się, jak prowadzić lub przygotować:
- dzienniki lekcyjne (może być elektroniczny)
- arkusze ocen
- rozkład materiału czy plan wynikowy
- plan wychowawcy klasowego
- system oceniania
- dokumentację dotyczącą pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- diagnozę ucznia klasy pierwszej
- programy zajęć dydaktyczno-wyrównawczych
- programy zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
- programy kół zainteresowań
W każdej szkole dokumentacja jest podobna, ale nie zawsze jednakowe wymagania, jeśli chodzi o jej prowadzenie oraz terminy przygotowania poszczególnych dokumentów. Zazwyczaj dyrektor podaje te informacje na Radzie Pedagogicznej.
Poznaj swoich uczniów
Sprawdź, ilu masz uczniów na liście, ilu jest chłopców, a ile dziewczynek. Zaplanuj swój własny system motywacyjny np. zarejestruj się w ClassDojo. Przygotuj wizytówki lub identyfikatory dla swoich dzieci, tak by od pierwszego dnia zwracać się do nich po imieniu.
Przygotuj salę na rozpoczęcie roku szkolnego
Ważne jest pierwsze wrażenie. Nauczyciel w klasie pierwszej powinien być wzorem dla swoich uczniów. Twoja klasa powinna lśnić czystością. Powyrzucaj zakurzone szpargały po swoich poprzednikach.
Przygotuj dekoracje klasy np. Żegnajcie wakacje, Witaj szkoło, Witaj pierwsza klaso. Materiały do dekoracji na rozpoczęcie roku szkolnego możesz pobrać na stronie.
Zapytaj o zwyczaje panujące w szkole
Powszechnym zwyczajem jest „wkupienie się” w łaski grona pedagogicznego nowego nauczyciela klasy pierwszej, czyli po prostu trzeba np. na Radę Pedagogiczną przygotować kawę i ciasto. Dowiedz się, jakie są zwyczaje w waszej szkole.
Przygotuj plan rozwoju
Jeżeli rozpoczynasz pracę, to pamiętaj, że w ciągu 14 dni musisz opracować i złożyć plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty. Warunkiem jest oczywiście posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Nie przegap terminu.
Na koniec ostatnia rada, która dotyczy nie tylko młodych nauczycieli klasy pierwszej. Bądź miły dla wszystkich. Staraj się nie tylko korzystać z pomocy innych, ale też służyć, w miarę możliwości, pomocą innym. Jeżeli od początku dasz się poznać z dobrej strony, na pewno wpłynie to pozytywnie na przebieg dalszej kariery szkolnej.
Jeśli chcesz przygotować się do nowego roku szkolnego szybko i bez stresu, zapraszam na kurs on-line >> Niezbędnik nauczyciela klas I-III. Otrzymasz gotowe materiały, które pomogą ci w pracy nauczyciela nie tylko klasy pierwszej.
Szukasz pracy jako nauczyciel? Aktualne oferty pracy, w tym jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, można znaleźć na Jooble.
Pozdrawiam
Anna Albrecht
Zgadzam się w 100%, dodatkowo ważne jest, aby maluchy zapamiętały- jak nazywa się ich Pani, bo później powstają z tego zabawne historie. 🙂
Rodzice też czasami przekręcają nazwisko. 🙂
super kompendium dla mlodegonauczyciela
Mam nadzieję, że komuś się przyda. 🙂
Przygotowanie przede wszystkim, inaczej widać brak kompetencji.
Na początku kariery, młody nauczyciel rzeczywiście musi nadrabiać solidnym przygotowaniem.